
09.01.2021
Studio treningu EMS w formie franczyzy
Studio treningu EMS w formie franczyzy
W ostatnim czasie dostałem od Was kilka zapytań odnośnie prawnych aspektów otworzenia własnego studia treningu EMS. Kilka z nich dotyczyło prowadzenia takiego studia w formie franczyzy. W związku z tym postanowiłem nieco szerzej napisać na ten temat.
Obecnie na rynku dostępnych jest kilka modeli biznesowych oferujących możliwość posiadania własnego studia treningu EMS jako franczyzy. Zamiarem tego artykułu nie jest w żaden sposób promowanie jednej czy drugiej marki. Pisząc artykuł chciałbym zwrócić uwagę wszystkich zainteresowanych taką formą prowadzenia biznesu na kwestie prawne, jakie są z tym związane.
Co to jest franczyza?
Najogólniej można powiedzieć, że franczyza to model współpracy dwóch niezależnych firm. Współpraca ta polega na tym, że jedna z firm udostępnia drugiej sprawdzoną koncepcję i plan działania oraz prawo do korzystania z marki, nazwy i logo firmy. Druga z firm natomiast zobowiązana jest do zapłaty odpowiedniego wynagrodzenia. Rozpoczęcie takiej współpracy następuję z reguły poprzez podpisanie odpowiedniej umowy franczyzy (franchisingu).
Umowa franczyzy
Nie ma doskonałego wzorca takiej umowy. Jednakże podpisując taką umowę powinniśmy zwrócić uwagę na to czy znajdują się w niej postanowienia regulujące m.in.: prawa i obowiązki franczyzodawcy i franczyzobiorcy, czas trwania umowy i wynagrodzenie franczyzodawcy.
Z punktu widzenia interesów franczyzodawcy w umowie powinny znaleźć się postanowienia dotyczące zabezpieczenia logo i oznaczeń sieci, obowiązku zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa i know–how oraz zakazu działalności konkurencyjnej przez franczyzobiorcę.
Franczyzobiorca natomiast powinien zadbać o to, aby w umowie określić obszar działalności franczyzobiorcy i zakaz udzielania franczyzy innym konkurencyjnym podmiotom.
W interesie obu stron umowy jest, aby znalazły się w niej postanowienia dotyczące organizacji szkoleń przez franczyzodawcę i obowiązkowym uczestnictwie w nich przez franczyzobiorcę czy kwestie kiedy każdej ze stron przysługuje prawo rozwiązania umowy.
Zalety franczyzy
Franczyza jak każdy model biznesowy posiada swoje zalety. Jedną z zalet franczyzy jest możliwość szybkiego rozpoczęcia prowadzenia działalności oraz brak konieczności posiadania dużego kapitału finansowego na rozpoczęcie działalności.
Kolejnym pozytywem jest prowadzenie własnego biznesu pod znaną na rynku marką i logo. Początkujący franczyzobiorca może również liczyć na profesjonalne szkolenia oraz wsparcie przy ustaleniu pakietu usług i wyborze lokalizacji czy udział w kampaniach reklamowych sieci.
Wybierając tę formę biznesu możemy również uzyskać korzystniejsze warunki współpracy z dostawcami współpracującymi z franczyzodawcą.
Wady franczyzy
Decydując się na prowadzenie firmy w formie franczyzy nie można również zapominać o jej wadach. Jedną z takich wad jest obowiązek ponoszenia kosztów opłaty wstępnej za udzielenie licencji i pozostałych opłat. Trudniej jest zatem osiągnąć większy zysk.
Kolejny minus to ograniczona niezależność w prowadzeniu biznesu. Jako franczyzobiorca ponosisz także odpowiedzialność za błędne decyzje i sytuacje kryzysowe całej marki.
Nietrafione decyzje na górze odbijają się również na Twojej działalności. Wadą jest również to, iż prowadzisz niby swoją działalność, ale pracujesz na dobre imię i opinię całej sieci.
***
Jeżeli natomiast rozmyślasz o prowadzeniu własnego klubu fitness w formie franczyzy, to odsyłam Cię do mojego artykułu, który znajdziesz tutaj.
Podobał ci się ten wpis? Udostępnij go innym. Jeżeli natomiast chcesz uzyskać pomoc prawną w założeniu studia treningu EMS w formie franczyzy napisz do mnie na k.wasilewski@adwokatwasilewski.pl lub zadzwoń: 503 070 837.