13.06.2019
Aspekty prawne treningu EMS
Trening EMS (Electrical Muscle Stimulation) zdobywa coraz większą popularność. Z pewnością jest to innowacyjny sposób treningu. Nie wdając się w szczegóły przebiegu i specyfiki treningu EMS, chyba śmiało można powiedzieć, że dla niektórych może on wydać się nienaturalny, a nawet niebezpieczny dla zdrowia. W grę wchodzi elektrostymulacja prądem i kilkukrotnie więcej skurczów mięśni, niż przy tradycyjnych ćwiczeniach. Ważne jest zatem to, aby taki trening przeprowadzony był z zachowaniem odpowiednich procedur bezpieczeństwa pod nadzorem doświadczonego trenera.
Z powyższych względów, w ostatnim czasie opublikowano normę DIN 33961-5 określającą zasady prowadzenia treningu EMS. W artykule chciałbym wyjaśnić, czym są normy DIN, a także jaka jest treść normy regulującej aspekty omawianego treningu.
Czym są normy DIN?
DIN to skrót od Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego oraz norm przez niego wydanych. Jest to odpowiednik Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (PKN). Organ polski nie wydał normy w zakresie treningu EMS, jednakże normy DIN uważane są za wyznacznik standardów europejskich. Warto zatem zainteresować się treścią omawianej normy i spełnić jej wymagania. Kluby fitness oraz studia treningu personalnego oferujące trening EMS już informują, że spełniają wymogi normy DIN 33961-5, mimo, że norma weszła w życie kilka miesięcy temu. Stosowanie się do zaleceń Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego z pewnością zwiększy bezpieczeństwo treningu i zaufanie wśród klientów.
Dla jasności wspomnę jeszcze, że według polskiej ustawy o normalizacji, stosowanie się do norm wydanych przez PKN (lub inne zagraniczne odpowiedniki polskiej instytucji normalizacyjnej), nie jest obowiązkowe.
Norma DIN 33961-5, czyli aspekty prawne treningu EMS
- Po pierwsze, podczas każdej sesji treningowej musi być obecny certyfikowany trener. Jest to znacząca różnica w porównaniu z tradycyjnym treningiem, gdzie nie dość, że trener nie musi być obecny, to nie musi on posiadać żadnych uprawnień i certyfikatów. Więcej o tym, jakie wymagania trzeba spełnić by zostać trenerem personalnym przeczytasz TUTAJ. Ponadto, trener podczas treningu EMS może opiekować się jednocześnie maksymalnie 2 klientami.
- Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo i nagła konieczność wyłączenia urządzenia do elektrostymulacji. Z tego względu norma określa, że zarówno trener, jak i osoba trenująca muszą znajdować się od konsoli sterującej ok. 120 cm, co daje im bezpośredni dostęp do jej obsługi w ciągu 1 sekundy.
- Jeżeli chodzi o intensywność treningów, to przez pierwsze 10 tygodni należy zachować odstęp minimum 6 dni między poszczególnymi treningami, a po 10 tygodniach minimum 4 dni.
- Trenujący podczas każdej sesji treningowej musi mieć dostępny uchwyt lub poręcz.
- Kolejne reguły dotyczącej samej konsoli urządzenia:
– nie może oneo umożliwiać „skokowego” szybkiego wzrostu intensywności stymulacji elektrycznej,
– jej wszystkie elementy sterujące muszą mieć możliwość natychmiastowej i intuicyjnej obsługi przez przełączania menu. - Musi występować jednoznaczne przyporządkowanie napięcia wyjściowego, a trener musi widzieć do której konsoli sterującej podłączony jest dany trenujący.
- Elektrody i bielizna treningowa muszą mieć powłokę antybakteryjną potwierdzoną odpowiednim certyfikatem, oraz być autoryzowane i zatwierdzone przez producenta.
Certyfikat zgodności z normą DIN 33961-5
Tak samo jak w przypadku polskich norm (zasad) normalizacji, kluby fitness i studia treningowe również mogą uzyskać odpowiedni certyfikat, który potwierdza, że spełniają wymagania normy niemieckiej DIN 33961-5. Jak już wspomniałem, nie tylko wygląda to dobrze z perspektywy potencjalnych klientów. Przede wszystkim pokazanie, że siłownia lub studio spełnia europejskie normy może przyciągnąć inwestorów, czy kontrahentów. Warto wspomnieć również o tym, że stosowanie się do normy DIN 33961-5 będzie w niedalekiej przyszłości stanowić podstawę udzielania finansowania zakupu sprzętu oraz ubezpieczenia studiów treningu EMS i personelu. Certyfikacją zajmują się prywatne firmy mające do tego uprawnienia.
Brak zgodności z normą DIN 33961-5
Do omówienia pozostaje jeszcze sytuacja, w której dany klub fitness lub studio treningowe nie stosuje się do normy DIN 33961-5. Jest to oczywiście możliwe. W końcu stosowanie się do zasad normalizacji nie jest obowiązkowe. Odpowiedzialność klubu fitness za ewentualne kontuzje lub uszczerbki na zdrowiu klientów dalej pozostaje taka sama. Bez względu na to, czy klub lub studio treningu personalnego spełnia europejskie standardy w zakresie treningu EMS. Jednakże, patrząc na sprawę praktycznie, wydaje się, że sytuacja klubu fitness w procesie odszkodowawczym jest nieco lepsza, jeżeli ten spełnia europejskie wymagania.
Podsumowanie
Jak widać powyższe normy mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo treningu EMS. Dlatego, stosowanie się do powyższych zaleceń jest niezwykle ważne. Pomimo dobrowolności w stosowaniu zasad normalizacji, wydaje się, że norma DIN 33961-5 dotycząca treningu EMS z pewnością będzie często wprowadzana w biznesach z branży fitness.